System alarmowy – mieszany, przewodowy, bezprzewodowy. Cechy i zastosowanie.

manipulator alarmu
Jeśli chcesz założyć system alarmowy - przeczytaj. Lepiej przemyśleć zakup i nie kupować "kota w worku".
Klawiatura centrali CA 64 Integra firmy SATEL

System alarmowy – przewodowy, mieszany, bezprzewodowy.

Skład systemu alarmowego

Sercem każdego systemu alarmowego jest centrala wraz z klawiaturą, dalej czujniki, sygnalizatory wewnętrzne i zewnętrzne. Zasilanie awaryjne stanowi akumulator. Do rozbudowy o dodatkowe czujki stosujemy moduły rozszerzeń (alarm przewodowy) lub odbiorniki (alarm bezprzewodowy).

Standardowo centralę alarmową zasilamy 230V. Podzespoły – przez transformator lub bateryjnie – 12V. Stąd instalacja wrażliwa jest na wahania lub spadki napięć.

Przewodowy czy bezprzewodowy, a może mieszany?

Na etapie budowy czy remontu nieruchomości najlepiej instalować system alarmowy przewodowy. Po remoncie musielibyśmy przyjąć kucie bruzd lub zamykanie przewodów w listwach czy peszlach. Komunikacja centrala – czujnik po przewodzie jest pewna i informuje o stanie łączności. Centralę instalujemy przy skrzynce elektrycznej, a przewody rozkładamy gwiaździście. Z centrali każde urządzenie ma własną linię. Zaletą systemu jest możliwość współpracy centrali i klawiatury z urządzeniami różnych producentów. Ważnym jest by czujka wysłała komunikat o zdarzeniu do centrali, ta prawidłowo go odczytała i odpowiednio zareagowała.

W systemach alarmowych bezprzewodowych najczęściej centralę alarmową zasilamy 230V. Sporadycznie spotkamy wyłącznie zasilanie bateryjne. Pozostałe urządzenia jak: klawiatura, czujki, sygnalizatory zasilamy bateryjnie. Urządzenia łączą się z centralą wewnętrzną, szyfrowaną, siecią. Alarm jest łatwy w montażu i demontażu. Baterie w urządzeniach wymieniamy zgodnie z zaleceniami producenta, przeważnie co pół roku.

Często montujemy dwa rodzaje systemów alarmowych mieszanych. Pierwszy to kompletne systemy dedykowane do czujek przewodowych i bezprzewodowych. Drugie rozwiązanie wykorzystuje centralę, klawiaturę i sygnalizatory przewodowo. Natomiast do centrali alarmowej podłączamy odbiornik, który łączy się z czujkami bezprzewodowymi w pomieszczeniach.

Podsumowanie. Jaki system alarmowy?

Obecnie wszystkie przedstawione wyżej rozwiązania wykorzystujemy w ochronie mienia. Czujki prawidłowo reagują na zagrożenie i przez indywidualną linię z centralą wysyłają odpowiednie sygnały. Centrale alarmowe posiadają możliwość podłączenia do monitoringu, a przez odpowiednie moduły przygotowane są do zdalnej obsługi przez użytkownika.

Jeżeli mamy możliwość położenia okablowania, to najlepiej wykorzystać taką możliwość. Praktycznie można wykonać pracę w dwóch etapach: położenie okablowania, a po pracach wykończeniowych – montaż urządzeń.

Godnym polecenia system alarmowy jest kompletny system mieszany. W pakiecie otrzymujemy zamówione urządzenia przewodowe, a w momencie rozbudowy wystarczy podłączyć czujniki bezprzewodowe. System przez kartę sim w centrali umożliwia sterowanie z poziomu urządzeń mobilnych.

Zapraszamy na media społecznościowe, gdzie przetestujemy oferowane przez nas systemy alarmowe.

Jeżeli jesteś zainteresowany instalacją systemu wyślij zapytanie przez formularz kontaktowy tutaj