Covid a saturacja

pulsoksymetr napalcowy 50D badanie

Covid a saturacja krwi

Covid a saturacja krwi – co to znaczy? Czy sprawdzając poziom saturacji krwi możesz dowiedzieć się o zakażeniu? Jaki poziom saturacji może świadczyć o zakażeniu Covid 19? Jeżeli mam wynik negatywny testu na Covid, to niski poziom saturacji krwi o czym może świadczyć? Co to jest saturacja krwi? W prostych słowach odpowiem na te pytania w niniejszym artykule.

Za WHO (World Health Organization) dowiesz się, że każdy przypadek COVID-19 ma indywidualny przebieg. Powszechnie u większości zarażonych rozwiną się objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. W takich przypadkach zakażeni wyzdrowieją bez konieczności pobytu w szpitalu. Najczęściej występujące objawy COVID 19 to: gorączka, suchy kaszel, zmęczenie. Rzadziej: ból mięśni, ból gardła, biegunka, zapalenie spojówek, ból głowy, utrata smaku lub węchu, wysypka skórna lub przebarwienia palców u rąk i stóp. Podczas ciężkich objawów: trudności w oddychaniu lub duszności, ból lub ucisk w klatce piersiowej, utrata mowy lub zdolności ruchowych.

Saturacja krwi – co to jest?

Saturacja krwi to inaczej poziom natlenowania krwi. Ogólnie rzecz biorąc, podczas oddychania wprowadzamy tlen do płuc naszego organizmu. W płucach tlen wiąże się z komórkami hemoglobiny, a dalej trafia do całego organizmu. Hemoglobina daje kolor czerwony naszej krwi. Natlenowanie krwi odbywa się w sposób ciągły, gdyż następują kolejne wdechy tlenu. Powyższe parametry umożliwiają wykonanie optycznego badania poziomu natlenowania krwi.

W skrócie, badaniami saturacji krwi zajmuje się nauka: pulsoksymetria. Natomiast badania poziomu saturacji krwi możemy wykonać w warunkach domowych urządzeniami zwanymi pulsoksymetrami. W celu ułatwienia obsługi urządzenia i uzyskania wyniku wprowadzono na rynek, do użytku domowego, pulsoksymetry napalcowe o zasilaniu bateryjnym. Takie urządzenia znajdują się w ofercie naszego sklepu, zobacz tutaj.

Covid a saturacja. Badanie pulsoksymetrem napalcowym model 50D. Certyfikaty CE, ROHS

Poziom saturacji krwi

Covid a saturacja. pulsoksymetr napalcowy 50D pionowo

Jak widzisz na sąsiednim zdjęciu, podczas badania pulsoksymetr w miejscu oznaczonym %SpO2 (kolor żółty) wskaże poziom saturacji krwi. Następnie w miejscu PI% (kolor niebieski) poziom perfuzji, a przy PRbpm tętno. Dodatkowo wyświetli wskaźnik poziomu zasilania baterii oraz falę PLETH (koloru czerwonego) wskazującą w formie graficznej prędkość fali tętna. Godnym zwrócenia uwagi jest fakt, że opisywany pulsoksymetr napalcowy model 50D posiada certyfikaty CE i ROHS. Dokument certyfikatu CE składa się z 35 kart.

Saturacja krwi normy

Biorąc pod uwagę, że badanie przeprowadza dorosły człowiek, wyniki badania pulsoksymetrem poniżej 95% powinny już sygnalizować konieczność skonsultowania się z lekarzem. Z zasady normą saturacji krwi dla zdrowego człowieka jest wskazanie na poziomie 95-99%.

Warto tutaj nadmienić, że lekarze polecają prowadzenie dzienniczka wyników badań. Często taka dokumentacja jest wsparciem do postawienia diagnozy.

 

Poziom saturacji krwi poniżej 95% może skutkować hipoksją lub sinicą. Jeżeli chodzi o hipoksję to najczęściej objawia się: dusznością, przyśpieszonym oraz płytkim oddechem, niewyraźną wymową i widzeniem, trudnością w poruszaniu się, utratą przytomności. Natomiast sinica powoduje błękitne zabarwienie skóry, tkanek. Przy wynikach badań saturacji krwi poniżej 85% objawy najczęściej występują w ustach i języku.

Jak pokazano wyżej objawy hipoksji przypominają niektóre zakażenia COVID 19. Dlatego badanie wykonywane za pomocą pulsoksymetru jest wsparciem w szybkim ustaleniu stanu zapalnego naszego organizmu. Lekarze z SOR-ów zalecają samodzielne wykonywanie badań pulsoksymetrem. Jeżeli przeprowadzone testy na COVID 19 dają negatywne wyniki, a saturacja krwi jest poniżej 95% może to skutkować stanami zapalnymi opisanymi wyżej. Warto zapamiętać, że pulsoksymetr napalcowy jest lekki, poręczny oraz skuteczny. Pomoże Ci w szybkim zdiagnozowaniu choroby. A co za tym idzie zwiększy szanse na wyleczenie.

Zainteresował cię ten post, subskrybuj

 

naron.pl_pulsoksymetr napalcowy model 50D